5S nie je upratovanie!

Jedná z najväčších chýb, ktoré robia LEAN špecialisti ale aj manažéri je to že školia a vysvetľujú svojim zamestnancom a kolegom, že 5S je poriadok a čistota alebo upratovanie. Pričom si neuvedomujú, že to je tá prvá negatívna správa, ktorú dávajú zamestnancom.

Prečo je tomu tak?

Žiaľ je to preto lebo už od detstva sa máme vytvorený blok a negatívny postoj či odpor k týmto slovám. Dôvod je jednoduchý, ako vás rodičia učili alebo nútili urobiť si poriadok v izbách? Určite si na to spomínate, nechceli sme to robiť, CHCELI SME SA HRAŤ ! A tam vznikol ten odpor a bol v našich hlavách k týmto nepopulárnym slovám poriadok a čistota.

Ako sa tomu vyhnúť alebo čo urobiť aby sme zmenili myslenie a doslova preprogramovali to v mysliach našich zamestnancoch? Alebo ako to správne naučiť naše deti?

Cesta je jednoduchá ale zdĺhavá. V prvom rade netreba len dať rozkaz ale treba dôkladne, a možno príkladom, vysvetliť ako usporiadané a prehľadné pracovisko či detská izba nám dokáže zrýchliť a zjednodušiť prácu.

Preto pri otázke: Čo je to 5S? Je správna odpoveď: 5 krokov, ktoré mi majú urýchliť a zjednodušiť každodennú prácu.

Voči týmto slovám nemajú ľudia „ZATIAĽ“ žiadne bloky a nezamietajú hneď metódu 5S na začiatku. Zavádzanie 5S je dlhodobý proces a netreba ho brať ľahostajne pretože vyzerá tak jednoducho. Je to základ efektívnej práce a všetky ostatné LEAN metódy a nástroje sú nadstavbou 5S. Preto treba vynakladať nesmierne veľké úsilie a energiu na vybudovanie 5S.

Čím silnejšie základy máte, tým vyšší a lepší systém (dom) dokážete postaviť.

Ak sa chcete dozvedieť viac o 5S a ako ho efektívne nastaviť, navštívte našu ponuku školení.

Komentáre

Pridaj komentár